O certyfikacie

Certyfikat
ZIELONY DOM

To pierwsza polska certyfikacja wielokryterialna przeznaczona dla budownictwa mieszkaniowego. Opracowana została przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przy współpracy z uznanymi ekspertami. Certyfikat skierowany jest przede wszystkim do sektora zrównoważonych inwestycji deweloperskich. Budynek zrealizowany zgodnie z zaleceniami certyfikatu będzie spełniać określone kryteria dotyczące efektywności energetycznej, zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych oraz minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. Budynek z certyfikatem ZIELONY DOM zapewnia komfort i zdrowe użytkowanie, ogranicza też negatywny wpływ na środowisko.

Certyfikat ZIELONY DOM może być przyznany na trzech poziomach: Standard, Premium i Prestige – w zależności od stopnia spełnienia kryteriów dotyczących izolacji termicznej, zużycia energii, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jakości powietrza wewnątrz budynku i wielu innych.

Kryteria certyfikatu ZIELONY DOM to m.in.:

01.
Zastosowanie różnego rodzaju rozwiązań służących optymalizacji zużycia energii, co przełoży się na niższe miesięczne rachunki
02.
Bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska materiały użyte do budowy, co będzie skutkowało lepszym samopoczuciem i zdrowiem mieszkańców
03.
Zastosowanie systemu zagospodarowania wody deszczowej – np. do podlewania roślin lub wykorzystania jej w spłuczkach toaletowych
04.
Badanie jakości wody kranowej, które zapewni, że woda w kranie jest czysta i zdatna do picia, co pozwoli uniknąć kupowania wody butelkowanej
05.
Badanie jakości powietrza wewnątrz czy analiza akustyczna pomieszczeń, co ma na celu zapewnić, że warunki wewnątrz pomieszczeń będą zdrowe i komfortowe dla mieszkańców
06.
Ułatwienia dla seniorów i osób niepełnosprawnych
07.
Bliski dostęp do udogodnień – m.in. sklepów, szkół i przedszkoli, restauracji, ośrodków kultury i rekreacji, co pozwoli ograniczyć korzystanie z transportu samochodowego
KORZYŚCI

Co nas wyróżnia?

Zdrowie i czyste powietrze w domu

Odpowiedni system wentylacji i filtracji powietrza zapewnia odpowiednią jego jakość, dzięki czemu unikniesz przewlekłych problemów zdrowotnych, wynikających z długotrwałego narażenia na zanieczyszczenia, wilgoć i pleśń w pomieszczeniach.

Wysoka jakość energetyczna

Niskie zużycie energii na ogrzewanie, wentylację, chłodzenie oraz przygotowanie ciepłej wody skutkuje niską emisją CO2 oraz niskimi miesięcznymi rachunkami. Ty zyskujesz, a jednocześnie przyczyniasz się do poszanowania środowiska naturalnego.

Wysoka jakość i oszczędność wody

Woda w kranie jest wodą pitną dzięki eliminacji zanieczyszczeń. Jest badana pod względem jakości chemicznej i mikrobiologicznej, twardości i zapachu. Dodatkowo, instalacja urządzeń oszczędzających wodę oraz zagospodarowanie wody deszczowej pozwoli Ci na zmniejszenie jej miesięcznego zużycia.

Udogodnienia

Zrównoważony dom jest dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz zapewnia przestrzeń do wspólnego spędzania czasu dla dzieci, dorosłych i seniorów.

Dostęp do światła naturalnego

Spędzasz 90% czasu w pomieszczeniach zamkniętych, więc odpowiedni dopływ światła dziennego ma kluczowe znaczenie dla Twojego samopoczucia. Ekspozycja na światło dzienne pomoże Ci lepiej spać w nocy i pozytywnie wpłynie na zdrowie psychiczne.

Komfort akustyczny – redukcja hałasu

Dobra izolacyjność akustyczna materiałów zapewni Ci komfort oraz poczucie prywatności, co bezpośrednio wpływa na jakość spędzania czasu w domu.

Dogodna lokalizacja

Bliskość szkół, sklepów, transportu publicznego i innych udogodnień pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu oraz poprawę jakości Twojego życia.

Świadome gospodarowanie odpadami

Już wiesz, że trzeba segregować śmieci. Zapewnienie odpowiednich pojemników wraz z czytelnymi instrukcjami segregacji będzie nie lada ułatwieniem.  

Zdrowe i bezpieczne materiały budowlane

Stosowanie materiałów budowlanych z deklaracjami środowiskowymi praktycznie eliminuje występowanie szkodliwych substancji. Informacje o niskiej zawartości LZO na etykietach materiałów wykończeniowych (farby, meble) pozwolą ci na dokonanie świadomego wyboru. Wdychanie lotnych związków organicznych może zwiększać ryzyko chorób układu oddechowego, alergii i nowotworów.

Zielone otoczenie

Zrównoważony dom powstaje z poszanowaniem środowiska naturalnego, a przy kształtowaniu krajobrazu wokół inwestycji wykorzystywane są rodzime rośliny, odporne na zmiany klimatu, radzące sobie z dużymi różnicami temperatur i z suszą – byliny, krzewy, koniczyna biała czy łąki kwietne. Znajdziesz tu drzewa dające latem zacienienie oraz budki lęgowe dla ptaków.

Inwestycje mieszkaniowe posiadające certyfikat ZIELONY DOM będą różnić się zastosowanymi rozwiązaniami, w zależności od ustalonych na etapie projektowania kryteriów. Niemniej jednak każda z nich będzie charakteryzowała się niskim zużyciem energii, wysoką jakością użytych materiałów i jakością wykonania oraz poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Wszystko to powoduje, że certyfikowana inwestycja w systemie ZILONY DOM będzie miał wyższą wartość rynkową w porównaniu do standardowego budynku mieszkalnego.

Dorota Bartosz
e-mail: dbartosz@plgbc.org.pl
tel. 693 697 946

Preferencyjne kredyty hipoteczne

W ramach programu Zielony Dom i Zielona Hipoteka banki partnerskie oferują dedykowane kredyty hipoteczne na zakup domów lub mieszkań posiadających certyfikat ZIELONY DOM. Szczegółowe informacje oraz aktualne warunki udzielania kredytów dostępne są na stronach internetowych banków partnerskich.

BANK OCHRONY ŚRODOWISKA S.A. (BOŚ)
Ekologiczny kredyt hipoteczny. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej banku, w zakładkach „Ekologiczny kredyt hipoteczny” i „Dokumenty”
BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A.
O szczegółach przeczytasz na stronie internetowej banku.

Anna Jurczak
e-mail: ajurczak@plgbc.org.pl
tel. 609 987 147

© 2024 Kodefix. All rights reserved.